Stiri Recente

România a cucerit nouă medalii la Campionatul Balcanic de alergare montană pentru seniori și juniori 1 din Poiana Brașov

Punct final al ediției a 12-a a Campionatului Balcanic de alergare montană de seniori și juniori 1 din Poiana Brașov. Delegația României a avut o prestație excelentă și a cucerit nouă medalii la această ediție, după cum urmează: 3 de aur, 3 de argint și 3 de bronz!

Stațiunea Poiana Brașov a găzduit azi, 24 octombrie 2020, ediția a 12-a a Campionatului Balcanic de alergare montană de seniori și juniori 1 (U20). Competiția a fost organizată de către Asociația Balcanică a Federațiilor de Atletism, în colaborare cu Federația Română de Atletism, și s-a bucurat de sprijinul Primăriei Municipiului Brașov și a Consiliului Județean Brașov.

Sub privirile campioanelor olimpice Paula Ivan și Constantina Diță, Cristina Simion – campioană mondială la alergare montană pe distanță lungă în 2019, în Argentina – și-a trecut azi în palmares două medalii de aur, urcând pe prima treaptă a podiumului atât la individual, cât și cu echipa feminină a României. A treia medalie de aur a României de azi a fost cucerită de către echipa masculină de seniori.

Rezultatele complete ale României la Campionatul Balcanic de alergare montană pentru seniori și juniori 1, ediția a 12-a, din Poiana Brașov sunt următoarele:

SENIORI FEMININ INDIVIDUAL:
Cristina Simion – locul 1 (1:06:45.89), Monica Mădălina Florea – locul 2 (1:08:02.75), Andreea Alina Pîscu – locul 3 (1:08:46.29), Ingrid Mutter – locul 5 (1:09:54.33);

SENIORI FEMININ ECHIPE:
România (Cristina Simion, Monica Mădălina Florea, Andreea Alina Pîscu, Ingrid Mutter – antrenor: Cristina Alexe) – locul 1 (6 puncte);

SENIORI MASCULIN INDIVIDUAL: Ionuț Alin Zincă – locul 2 (1:00:33.95), Leonard-Albert Mitrică – locul 3 (1:00:43.81), locul 4 – Viorel Andrei Palici (1:01:54.75), Andrei Gabriel Preda – locul 6 (1:02:18.01);

SENIORI MASCULIN ECHIPE:
România (Viorel Andrei Pălici, Leonard Albert Mitrică, Andrei Gabriel Preda, Ionuț Alin Zincă – antrenor: Sergiu Dascălu) – locul 1 (9 puncte);

JUNIORI FEMININ INDIVIDUAL:
Laura-Marina Corhană – locul 5 (37:18.10), Noemi Bordeanu – locul 6 (37:18.10), Irina Alice Bordeanu – locul 8 (39:02.75), Mădălina Elena Sîrbu – locul 9 (39:13.16);

JUNIORI FEMININ ECHIPE:
România (Laura-Marina Corhană, Noemi Bordeianu, Irina Alice Bordeianu, Mădălina Elena Sîrbu – antrenor: Iulia Olteanu) – locul 3 (19 puncte);

JUNIORI MASCULIN INDIVIDUAL:
Daniel Gheorghe Rus – locul 4 (31:01:88), Andrei Ihnatiuc – locul 5 (32:03.56), Petru Iulian Pop – locul 9 (33:46.82), Marius Valentin Popa – locul 10 (37:00.15);

JUNIORI MASCULIN ECHIPE:
România (Marius Valentin Popa, Andrei Ihnatiuc, Daniel Gheorghe Rusu, Petru Iulian Pop – antrenor: Ioan Avram) – locul 2 (18 puncte).

Rezultatele complete ale competiției pot fi văzute AICI.

GALERIE FOTO din cursa de azi puteți vedea AICI.