Stiri Recente

Două recorduri naționale de juniori 1, la Pitești

Vineri și sâmbătă, 22 și 23 iunie 2019, pe Stadionul Municipal „Nicolae Dobrin” din Pitești, s-au desfășurat Campionatele Naționale pentru juniori 1 (U20), odată cu cel rezervat probelor combinate la aceeași categorie de vârstă. În acest context, au „căzut” două recorduri naționale, la 100 m masculin și la 110 mg.

Astfel, la proba de 100 m, Robert Breahnă a cucerit medalia de aur, corectând vechea performanță (10,54), de această data fiind cronometrat în 10,47. De menționat că săptămâna trecută, la Naționalele de tineret (U23), desfășurate tot în orașul lalelelor, atletul legitimat la CS Olimpia-CS Rapid București reușise să egaleze recordul.

În proba de 110 mg am asistat la un adevărat spectacol sportiv. Mai exact, în preliminarii, alergând în prima serie, Alexandru Iconaru (CSM Onești) s-a impus în 14,07, pentru ca cea de-a doua serie să fie câștigată de colegul de club, Ionuț Anton (13,97). În finală, Alexandru Iconaru a câștigat titlul, fiind cronometrat în 13,75, nou record national (vechea performaanță îi aparținea tot lui – 13,81 și fusese stabilită anul trecut). A fost o sosire aproape la fotografie, Ionuț Anton trecând linia în 13,77.

Toate rezultatele le puteți vedea pe site-ul FRA, în secțiunea „Rezultate live”.