Stiri Recente

Campionatul Național de cros pentru juniori 2 și 3 și copii 1 și 2 și-a desemnat sâmbătă câștigătorii

Municipiul Botoșani a găzduit sâmbătă, 10 aprilie, întrecerile finalei Campionatului Național de cros pentru juniori 2 și 3 și copii 1 și 2, ediția 2021.

Competiția a fost organizată de către Federația Românâ de Atletism, cu sprijinul Asociației Județene de Atletism Botoșani. În Pădurea Rediu s-a concurat la feminin și masculin, individual și echipe, iar câștigători au fost următorii:

JUNIORI 2 (U18) MASCULIN INDIVIDUAL: Dragoș Luca Pop (LPS Cluj Napoca, CSM Cluj Napoca) – 18:28.48;
JUNIORI 2 (U18) MASCULIN ECHIPE: CSM Bistrița (Laurențiu Dumitrel Vrabie, Dumitru-Florin Guț, Andrei Anton, Bogdan Vasile Hojda) – 9 pct.m;
JUNIORI 2 (U18) FEMININ INDIVIDUAL: Iulia Florina Mărginean (CSS Mediaș) – 13:39.81;
JUNIORI 2 (U18) FEMININ ECHIPE: LPS Botoșani 1 (Alexandra Amarandei, Larisa Andreea Viziteu, Ștefania Nicoleta Ticăleac, Denisa Florentina Chiriac) – 20 pct.;

JUNIORI 3 (U16) MASCULIN INDIVIDUAL: Dragoș Mihai Negoiță (CS Atletico Slănic/CSM Dorna) – 12:25.65;
JUNIORI 3 (U16) MASCULIN ECHIPE: CSM Dorna (Dragoș Mihai Negoiță, Cristo Nicolae Balint, Alexandru Prâsneac) – 8 pct.;
JUNIORI 3 (U16) FEMININ INDIVIDUAL: Maria Bianca Stoica (CS Atletico Slănic) – 10:18.69;
JUNIORI 3 (U16) FEMININ ECHIPE: LPS Oradea (Linett Julia Miklovits, Kamilla-Csenge Kiss, Diana Verdeș) – 29 pct.;

COPII 1 MASCULIN INDIVIDUAL: Costel Ștefănuț Agache (CSM Danubiu Tulcea) – 6:32.70;
COPII 1 MASCULIN ECHIPE: ACS Atletic Delta Chilia Veche (Marian Zabara, Alexandru Gabriel Brailovschi, Ionuț Marian Jelescu) – 28 pct.;
COPII 1 FEMININ INDIVIDUAL: Ioana Bianca Vâlc (CSS Blaj) – 5:07.38;
COPII 1 FEMININ ECHIPE: CSM Bacău (Mara Elena Maxim, Simona Elena Moldoveanu, Nicoleta Eliza Manolache, Mădălina Ioana Manolache) – 25 pct.;

COPII 2 MASCULIN INDIVIDUAL: Albert Gabriel Georgescu (CS Atletico Slănic) – 4:54.92;
COPII 2 MASCULIN ECHIPE: CS Atletico Slănic (Mihnea Bogdan Mocanu, Ștefan Alexandru Petrescu, Albert Gabriel Georgescu) – 11 pct.;
COPII 2 FEMININ INDIVIDUAL: Irina Funduianu (LPS Botoșani) – 3:50.47;
COPII 2 FEMININ ECHIPE: Liceul Tehnic Brătianu Drăgășani (Elena Bianca Dumbravă Culița, Maria Evelina Alexandrescu, Lorena Florentina Iordache) – 28 pct.

Rezultatele și clasamentele complete pot fi văzute AICI.
GALERIE FOTO de la competiția din municipiul Botoșani puteți vedea AICI.
FOTO: BTOnline.ro.