Stiri Recente

Campionatele Europene de atletism în sală pentru seniori, la ediția a 35-a!

Orașul Glasgow va găzdui în perioada 1-3 martie 2019 ediția cu numărul 35 a Campionatelor Europene de atletism în sală pentru seniori.
Este pentru a doua oară când orașul scoțian găzduiește această competiție, după ediția din 1990! Totodată, este pentru a treia oară când un oraș din Marea Britanie organizează o astfel de întrecere. În afară de cele două ediții de la Glasgow, Birmingham a fost gazda Europenelor, în anul 2007.

Prima ediție a Campioantelor Europene de atletism în sală pentru seniori a avut loc în 1970, în Austria, când Viena a găzduit întrecerea în perioada 14-15 martie.
Între 1970 și 1990, inclusiv, Campionatele Europene indoor au avut loc în fiecare an. Din 1990 și până în prezent, întrecerile au loc o dată la doi ani, cu excepția perioadei 2002-2005, când au trecut trei ani între edițiile 27 și 28.

Interesant este faptul că, deși a ajuns la ediția a 35-a, niciun oraș nu a găzduit de mai mult de două ori competiția. Europenele de sală au avut loc până acum de două ori la Viena, Madrid, Paris, Grenoble, Goteborg, Milano, Budapesta. Iar din 2019 pe listă se adaugă și Glasgow!

Trebuie amintit și faptul că între 1966 și 1969 au avut loc patru ediții ale Jocurilor Europene de atletism în sală la Dortmund, Praga, Madrid și Belgrad.
În 2021, Campionatele Europene de atletism în sală vor avea loc în Polonia, la Torun, în perioada 5-7 martie.