Comunicare interna

Statut
Istoric
Contact
Cluburi de atletism
Regulament competitii 2018-2019
Top 10 2018


Rezultate interne
Clasamente
Arhiva

Recorduri Nationale 22.08.2018
Lot National Seniori
LotBursieri Olimpici
Lot Olimpic Tineret
Lot National J1
Lot National J2
Lot National J3
B.O.P.J. 2019
Lot National Non Stadia
Lot Tineret
Lot Olimpic 2019
Calendar competitional 2019
Regulament 2019
Campionat National Regional C2 si C3 (AER LIBER)
Ultra-atletism
Plan de pregatire 2019
Cerinte pentru organizare competitii
Istoria Atletismului
Principii, valori, misiune
Publicatii
Baza de date
Editorial
Comunicate de presa
Stiri
Articole
Parteneri
Elemente corporate
Anti-Doping
Competitii Internationale
Foto Competitii
Foto Sportivi
 Inscriere 
 Link-uri 
 Rezultate 
 Parteneri 








































 Competitii 
 viitoare 

Câștigătorii „Memorialului Octavian și Viorica Enescu”, ediția a 12-a

Duminică, 12 mai 2019, la Râmnicu Vâlcea a avut loc ediția cu numărul 12 a „Memorialului Octavian și Viorica Enescu”, organizat, ca de obicei, de fiica regretaților tehnicieni.
La startul concursului s-au prezentat 265 de sportivi, dintre care 140 la feminin și 125 la masculin, de la 28 de cluburi de atletism din România.

Câștigătorii ediției din acest an au fost următorii:
Copii 2, 50 m feminin: Iulian-Georgiana Negoescu (CSS Șoimii Sibiu) – 7.48;
Copii 3, 50 m feminin: Maia Alexandra Tomescu (CSM Ploiești) – 7.70;
80 m feminin: Adina Băcanu (LPS Petrache Trișcu Craiova) – 10.92;
100 m feminin: Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) – 11.91;
200 m feminin: Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) – 24.50;
300 m feminin: Adina Băcanu (LPS Petrache Trișcu Craiova) – 45.78;
400 m feminin: Dana-Maria Govoreanu (CS Chimia Rm. Vâlcea) – 58.95;
Copii 1, 800 m feminin: Alexandra Maria Hudea (CSS Mediaș) – 2:23.36;
800 m feminin: Ana Maria Trocan (CSU Craiova) – 2:14.51;
3.000 m feminin: Alexandra Gabriela Olteanu (CSM Pitești) – 11:22.56;
400 m garduri feminin: Iarina Teodor Ungureanu (CN M.B. Vâlcea) – 68.34;
Copii 2, lungime feminin: Daniela-Teodora Dîrman (CSM Ploiești) – 4.02 m;
Lungime feminin: Florentina Iușco (LPS Cetate Deva) – 6,75 m;
Copii 3, lungime feminin: Shanice-Dzifa Akabah (CSS Șoimii Sibiu) – 3,90 m;
Copii 2, 50 m masculin: Nicolae Codru Gherghina (LPS Pitești) – 7.45;
Copii 3, 50 m masculin: Luca Constantin Tiță (CS Atletica Rm. Vâlcea) – 7.57;
80 m masculin: Luca Andrei Ungureanu (CN M.B. Vâlcea) – 11.54;
100 m masculin: Marian Valentin Tănase (CSM Onești) – 11.13;
200 m masculin: Marian Valentin Tănase (CSM Onești) – 22.38;
300 m masculin: Cătălin Alexandru Iordache (LPS Petrache Trișcu Craiova) – 42.66;
400 m masculin: Cristian Radu (CSM Ploiești) – 48.95;
800 m masculin: Cristian Gabriel Voicu (CSM Giurgiu) – 1:57.56;
Copii 1, 800 m masculin: Dragoș Mihai Negoiță (CS Atletico Slănic) – 2:19.24;
3.000 m masculin: Raul Manuel Dan (LPS Cetate Deva) – 9:18.01;
400 m garduri masculin: Ștefan Bogdan Juganu (CSM București) – 55.83;
Juniori 2, 400 m garduri masculin: Traian Cosmin Cică (LPS Petrache Trișcu Craiova) – 58.97;
Lungime masculin: Eduard Antonescu (CSS Șoimii Sibiu) – 6,43 m;
Copii 2, lungime masculin: Nicolae Codru Gherghina (LPS Pitești) – 4,28 m;
Copii 3, lungime masculin: Luca Constantin Tiță (CS Atletica Rm. Vâlcea) – 4,12 m.

Octavian Enescu (1933-2006) a fost unul dintre cei mai cunoscuţi tehnicieni ai atletismului românesc, specializat în principal în probele de sprint. "Nea Bobo", cum îl alintau apropiaţii, a avut o carieră plină de satisfacţii, printre atletele de renume internaţional numărandu-se Viorica Suică (1945-2015), cea care avea sa-i devină ulterior soţie. Antrenoarea emerită Viorica Enescu a pregătit-o timp de 13 ani Ionelei Târlea, pe care a descoperit-o la un salon de înfrumuseţare, unde îşi însoţea mama.


FRA pe Facebook

Federatia Romana de Atletism

Promote Your Page Too

Stiri

Programul ediției a doua a CN de alergare de 6, 12 și 24 de ore de la Timișoara
23 Mai 2019

În perioada 25 mai - 2 iunie are loc etapa de zonă a CN de copii 1
23 Mai 2019

Alina Rotaru, după două podiumuri în Asia: “Această experiență a fost unică și interesantă”
22 Mai 2019

Sâmbătă are loc la Timișoara ediția I a Junior Athletics Championship
22 Mai 2019

Claudia Bobocea, PB și calificare la Mondialele de la Doha în proba de 1.500 m!
21 Mai 2019

Conferinţă ştiinţifică la Câmpulung Moldovenesc
21 Mai 2019

Alina Rotaru a terminat a treia la IAAF World Challenge de la Nanjing, în proba de săritura în lungime
21 Mai 2019

Week-end de foc la Pitești
21 Mai 2019

Sâmbătă și duminică are loc la Timișoara ediția a doua a CN de alergare de 6, 12 și 24 de ore
20 Mai 2019

Alina Rotaru, locul doi la Seiko Golden Grand Prix de la Osaka, în proba de săritura în lungime
20 Mai 2019

   citeste mai mult 
 
Comunicate de presa

Comunicat de presa - Anti-doping (13.05.2016)

Comunicat Coordonator Lot Olimpic (04.02.2016)

 
Recomanda aceasta pagina
Numele dumneavoastra
Email dumneavoastra:
Numele destinatarului
Email-ul Destinatarului:
 
Tipareste pagina.
ABAF European Athletics IAAF ANST Comitetul Olimpic Roman MECTS

© 2008 FEDERATIA ROMANA DE ATLETISM