Parteneri

Competitii
 viitoare

Doi români - Campioni în Balcani

În data de 26 octombrie a avut loc la Stara Zagora, Bulgaria a 7a Gală organizată de Asociaţia Federaţiilor de Atletism din Balcani (A.B.A.F.). Premiile s-au acordat primilor doi atleţi clasaţi în topul anului 2017, pentru categoriile Juniori şi Seniori, fete şi băieţi. Dintre cele patru premii acordate, două au revenit atleţilor români Bianca Răzor şi Andrei Rusu.
Bianca este legitimată la CSA Steaua şi face atletism sub îndrumarea doamnei antrenor Ana Ille. În anul 2017, Bianca a fost desemnată Campionă Naţională în probele de 400m, 200m, 4x100m si 4x400m, Campioană Balcanică în probele de 400m si 4x400m, a obţinut locul 2 la Cupa Europei în proba de 400m şi locul 1 cu ştafeta. De asemenea, a intrat în semifinalele Campionatului Mondial de Seniori în proba de 400m, a obţinut medalia de bronz la 400m si 4x400m în Campionatul Mondial Universitar şi a obţinut locul 2 în proba de 400m la Decanation.
Andrei este legitimat la CSM Dorna şi face atletism sub îndrumarea domnului antrenor Cristian Prâsneac. Anul acesta, Andrei a obţinut 4 titluri de Campion National de sala la categoria Seniori-Tineret în probele de 1500m-3000m, titlul de Campion Balcanic de sala la categoria juniori în proba de 1500m, locul 4 la categoria Seniori la Campionatul Balcanic în proba de 1500m, deţine recordul naţional la Juniori în proba de 1500m în sală, este Campion European de juniori la 10000m şi, de asemenea, este Campion Balcanic la categoria Juniori în proba de 5000 m.
Felicitări, Bianca! Felicitări, Andrei! Felicitări, domnilor antrenori! Mult succes în continuare şi sperăm să vă îndepliniţi toate obiectivele propuse pentru anul 2018!